CERTIFICIRANJE VARILNEGA OSEBJA
Za uspešno vodenje in koordinacijo varilne proizvodnje potrebujemo usposobljene in kompetentne kadre. Standard EN ISO 14731 določa, da so lahko varjenje koordinirajo osebe, ki imajo ustrezno tehnično izobrazbo in specializacijo iz varilstva. Standard pozna tri stopnje zahtevnosti:
Za vzdrževanje strokovne kompetentnosti je potrebno, da se koordinatorji varjenja vseživljenjsko izobražujejo in pridobivajo izkušnje na ožjem strokovnem področju. Varilni specialisti, tehnologi in inženirji, ki so tako usposobljeni lahko pridobijo certifikat na eni od treh stopenj:
Varilni koordinatorji lahko pridobijo certifikate pri nacionalni izpostavi Mednarodnega inštituta za varilstvo. V Sloveniji to funkcijo vrši Slovensko društvo za varilno tehniko.
Kandidati morajo dokazati:
1. Strokovno znanje
Kandidati izkažejo znanje s predložitvijo mednarodne ali ekvivalentne evropske diplome ( IWE, IWT ali IWS). Slovensko društvo za varilno tehniko lahko brez pridržkov certificira kandidate, ki so pridobili izobrazbo na specializacijah v Sloveniji. Če kandidat predloži diplomo izdano v drugi državi, mora certifikacijski odbor pridobiti potrdilo izdajatelja diplome o njeni verodostojnosti le te.
2. Izkušnje
V obdobju treh let pred certificiranjem morajo kandidati imeti vsaj dve leti delovnih izkušenj na področju za katerega se certificirajo. Dokazati morajo, da so opravljali delo, ki odgovarja njihovi strokovni kvalifikaciji skladno s standardom ISO 14731. Upoštevajo se lahko tudi druge ustrezne izkušnje na področju varilstva.
3. Dodatno izobraževanje
Kandidati za certificiranje in tisti, ki želijo podaljšati certifikat, morajo vzdrževati in obnavljati znanje in slediti razvoju stroke. Pri certificiranju in ponovnem certificiranju morajo dokazati, da so se v obdobju treh let izobraževali na seminarjih, tečajih ali z aktivnim strokovnim delom. Najprimernejši način vzdrževanja znanja je sistem vseživljenjskega izobraževanja v katerega se posamezniki lahko vključijo. Kandidati naj se pred certificiranjem udeležijo tečaja ali delavnice na kateri se obravnavajo teme iz področja certificiranja. Tisti, ki imajo diplome starejšega datuma potrebujejo dopolnilno znanje iz področja novejših standardov in predpisov. Za vzdrževanje znanja se priporoča, da se imetniki certifikatov vsaj enkrat letno udeležijo ene od organiziranih oblik izobraževanja (seminarji, delavnice, strokovne ekskurzije).
4. Vloge
Kandidati predložijo Slovenskemu društvu za varilno tehniko vloge na predpisanem obrazcu Vlogo potrdi delodajalec. Samozaposlenim osebam vlogo lahko potrdijo poslovni partnerji. Kandidati vlogi priložijo vsa potrebna dokazila o izobrazbi, izkušnjah, izobraževanju v preteklih treh letih in ostale relevantne dokumente. Z oddajo vloge se kandidati obvežejo, da se bodo ravnali po splošnih strokovnih pravilih, ki veljajo za delo koordinatorjev varjenja. Obrazce za vloge in za ponovno certificiranje so na spletni strani društva.
5. Presoja
Za pregled in oceno vlog je pristojen certifikacijski odbor, ki ugotovi ali je na osnovi podatkov iz vloge mogoče nedvoumno ugotoviti, da kandidat izpolnjuje pogoje navedene v pravilih IAB-341-08. Predstavnik certifikacijskega organa opravi s kandidatom informativni razgovor. Predmet razgovora je delo koordinatorja varjenja na posameznem področju.
6. Izdaja certifikata in podaljševanje
Slovensko društvo lahko izda certifikat le osebam, ki so zaposlene v Sloveniji. Certifikat velja tri leta. En mesec pred iztekom veljavnosti certifikata Slovensko društvo za varilno tehniko obvesti imetnika certifikata o podaljšanju veljavnosti ter mu pošlje potrebne obrazce. Postopek ponovnega certificiranja je enak kot prvo certificiranje. Certifikacijski odbor ugotovi ali se je imetnik izobraževal, ali je bil vključen v sistem vseživljenjskega izobraževanja. Priporoča se da se imetnik certifikata udeleži vsako leto vsaj enega seminarja ali druge oblike izobraževanja iz delavnega področja navedenega na certifikatu. Pomembno je tudi, da imetnik certifikata ni prekinil dejavnosti, za katero je certificiran, za več kot eno leto v preteklem triletnem obdobju. Imetniku se izda nov certifikat. |